Technologia LED

Technologia LED

Każde zakupy wymagają przemyśleń, zaplanowania budżetu i w konsekwencji podjęcia decyzji, co bardzo ważne rozsądnej, bo jej konsekwencje mogą rzutować nawet na kilka lat. Dotyczy to szczególnie przypadków urządzania i wyposażenia domu, mieszkania. Jednym z głównych elementów takiej zabawy jest design  oświetlenia. Jak mantra przewijają się pytania: jakie lampy, kinkiety, oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne. Wszystko sprowadza się jednak do wspólnego mianownika: jaką technologię wybrać, tradycyjną czy LED.

               Obecnie technologia LED w zastosowaniu codziennym zrewolucjonizowała współczesne spojrzenie na jakość oświetlenia oraz możliwości jej zastosowania. W zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika szeroki wachlarz wyboru odpowiedniego rodzaju oświetlenia LED-owego, ze względu na różnorodności mocy emisyjnej, sprawdza się zarówno pod kątem funkcjonalności, estetyki i aranżacji przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej.

               Skrót LED pochodzi od angielskiej terminologii „Light Emitting Diode” która oznacza, w dosłownym tłumaczeniu: „dioda emitująca światło”.  Diody LED mają dużą przewagę w stosunku do źródeł światła poprzedniej generacji. W porównaniu z nawet najbardziej energooszczędnymi przewodnikami światła oświetlenie  LED:

  • nie zawiera szkodliwych dla środowiska substancji, 
  • posiada dużo większą żywotność, 
  • jest bardziej odporne na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne, 
  • w emitowanym świetle widzialnym ma większy zakres fal.

               Tak więc dioda elektroluminescencyjna stanowi dzisiaj jedno z trzech podstawowych źródeł promieniowania światła. Obok źródeł wyładowczych lub żarowych jest ona obecnie jednym z najbardziej energooszczędnych, a przy tym wydajnym źródłem światła. Sama idea wykorzystania diody jako elementu świetlnego pochodzi z lat 20-tych XX wieku.  A co najciekawsze ojcem tego wynalazku jest radziecki technik radiowy Oleg Łosiew, który dostrzegł, że diody ostrzowe, występujące w odbiornikach radiowych emitują światło widzialne. Pomysł produkcji diody elektroluminescencyjnej wszedł w życie dopiero w drugiej połowie XX wieku (1962 rok), w oparciu o formułę opracowaną przez amerykańskiego inżyniera Nicka Holonyaka Jr.

               Półprzewodnikowa dioda zbudowana jest warstwowo i składa się z warstwy „n”, posiadającej bardzo dużą liczbę elektronów, aktywnego obszaru złącza „p-n” i zamykającej warstwyp”. Po obu stronach diody znajdują się metalowe kontakty, których zadaniem jest dostarczenie prądu o odpowiednim ładunku: ujemnym do warstwy „n”, dodatnim do warstwy „p”.

               Podstawą działania  technologii LED jest zjawisko elektroluminescencji, które opiera się na świeceniu obiektów pod wpływem prądu elektrycznego stałego lub zmiennego w materiałach półprzewodnikowych. Kluczowym elementem w procesie działania diody jest zjawisko rekombinacji, czyli łączeniu się par cząsteczek posiadających przeciwny ładunek elektryczny. W dziedzinie fizyki wyróżnić możemy dwa typy mechanizmu rekombinacji, bezpośrednią i pośrednią.

               Rekombinacja bezpośrednia to zjawisko, które polega na przejściu elektronu z pasm przewodzących na inny, wolny stan znajdujący się na paśmie walencyjnym. Energia powstała w efekcie rekombinacji ma postać fotonu, czyli cząsteczki światła.

               Rekombinacja pośrednia natomiast polega również na przejściu elektronu z pasma przewodzącego na walencyjny z tym, że odbywa się ono w dwóch etapach. Elektron w trakcie przejścia przechodzi przez tzw. stany kwantowe, które wynikają z pauz energetycznych, które zachodzą w ramach tzw. sieci krystalicznej, którą określa specyficzny i symetryczny układ atomów i cząsteczek w ciele stałym. Po podłączeniu do diody prądu, następuje wspomniane zjawisko rekombinacji pośredniej, czyli nagłych przeskoków elektronu pomiędzy warstwami „n” i „p”. Podczas tych przeskoków powstaje energia o wartości emitowanego fotonu światła. W przypadku klasycznych źródeł światła m.in. lamp wyładowczych, środowiskiem emitującym światło są opary gazów np. sód lub brom. Natomiast w przypadku diod elektroluminescencyjnych, w zależności od materiału, z którego został zbudowany półprzewodnik, dioda może emitować światło o różnym zabarwieniu.

Technologia LED

Technologia LED wykorzystywana w półprzewodnikowych źródłach promieniowania emituje światło, bazujące na trzech podstawowych kolorach czerwonym , zielonym  i niebieskim (red, green, blue – tzw. oświetlenie RGB). Dzięki możliwości łączenia w dowolnych konfiguracjach podstawowych trzech kolorów możemy tworzyć światło barwy białej, co w praktyce umożliwia zastosowanie oświetlenia LED o bardzo szerokim zasięgu użytkowym.

               Żywotność lamp LED osiąga wartość blisko 50 000h, a zakres temperatury pracy pozwala na ich wykorzystanie w warunkach od -40 do +85 stopni.  Lampy Led są wykorzystywane do oświetlenia wewnętrznego (pomieszczeń) i zewnętrznego (jako iluminacja budynków i ogrodów).

               Decydując się na skorzystanie z technologii LED musimy zwrócić uwagę na ważne parametry techniczne, do których należą: 

  • współczynnik oddawania barw (CRI) – skala od 0 do 100, im bliżej 100 tym lepiej.
  • współczynnik mocy (PF) – im bliższy 1 tym lepiej.
  • skuteczność świetlna – dobre lampy posiadają ten współczynnik na poziomie ponad 100 lumenów z 1W.
  • temperatura barwowa – wyrażana w stopniach Kelvina, w tym przypadku decydują preferencje konsumenta co do barwy światła co do właściwego oświetlenia pomieszczeń, przedmiotów.

               Proste – proste, łatwe – łatwe, tanie – tanie, oszczędne – oszczędne, ekologiczne –

ekologiczne, żywotne – żywotne. Technologia LED to dzisiaj najlepsza oferta na rynku światła.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl