Producenci
Promocje
Elkim Lighting LESEL LED 001
Elkim Lighting LESEL LED 001
173,49 zł 155,80 zł
szt.
Elkim Lighting NORIP LED 149
Elkim Lighting NORIP LED 149
282,00 zł 267,90 zł
szt.
Elkim Lighting NORIP LED 150
Elkim Lighting NORIP LED 150
380,00 zł 361,00 zł
szt.
Elkim Lighting POINT LED 880A
Elkim Lighting POINT LED 880A
86,00 zł 81,70 zł
szt.
Elkim Lighting POINT LED 005
Elkim Lighting POINT LED 005
122,00 zł 115,90 zł
szt.
Elkim Lighting NOBILIS MINI LED 908/1
Elkim Lighting NOBILIS MINI LED 908/1
99,00 zł 94,05 zł
szt.
Elkim Lighting NOBILIS MINI LED 908/2
Elkim Lighting NOBILIS MINI LED 908/2
137,00 zł 130,15 zł
szt.
Elkim Lighting RETI LED 106
Elkim Lighting RETI LED 106
486,00 zł 461,70 zł
szt.
Elkim Lighting RETI LED 105
Elkim Lighting RETI LED 105
351,00 zł 333,45 zł
szt.
Elkim Lighting RETI LED 104
Elkim Lighting RETI LED 104
239,00 zł 227,05 zł
szt.
Elkim Lighting NORIP LED 151
Elkim Lighting NORIP LED 151
478,47 zł 454,55 zł
szt.
Elkim Lighting LESEL LED 043 IP65
Elkim Lighting LESEL LED 043 IP65
279,27 zł 265,31 zł
szt.
Technologia LED

Technologia LED

Każde zakupy wymagają przemyśleń, zaplanowania budżetu i w konsekwencji podjęcia decyzji, co bardzo ważne rozsądnej, bo jej konsekwencje mogą rzutować nawet na kilka lat. Dotyczy to szczególnie przypadków urządzania i wyposażenia domu, mieszkania. Jednym z głównych elementów takiej zabawy jest design  oświetlenia. Jak mantra przewijają się pytania: jakie lampy, kinkiety, oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne. Wszystko sprowadza się jednak do wspólnego mianownika: jaką technologię wybrać, tradycyjną czy LED.

               Obecnie technologia LED w zastosowaniu codziennym zrewolucjonizowała współczesne spojrzenie na jakość oświetlenia oraz możliwości jej zastosowania. W zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika szeroki wachlarz wyboru odpowiedniego rodzaju oświetlenia LED-owego, ze względu na różnorodności mocy emisyjnej, sprawdza się zarówno pod kątem funkcjonalności, estetyki i aranżacji przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej.

               Skrót LED pochodzi od angielskiej terminologii „Light Emitting Diode” która oznacza, w dosłownym tłumaczeniu: „dioda emitująca światło”.  Diody LED mają dużą przewagę w stosunku do źródeł światła poprzedniej generacji. W porównaniu z nawet najbardziej energooszczędnymi przewodnikami światła oświetlenie  LED:

  • nie zawiera szkodliwych dla środowiska substancji, 
  • posiada dużo większą żywotność, 
  • jest bardziej odporne na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne, 
  • w emitowanym świetle widzialnym ma większy zakres fal.

               Tak więc dioda elektroluminescencyjna stanowi dzisiaj jedno z trzech podstawowych źródeł promieniowania światła. Obok źródeł wyładowczych lub żarowych jest ona obecnie jednym z najbardziej energooszczędnych, a przy tym wydajnym źródłem światła. Sama idea wykorzystania diody jako elementu świetlnego pochodzi z lat 20-tych XX wieku.  A co najciekawsze ojcem tego wynalazku jest radziecki technik radiowy Oleg Łosiew, który dostrzegł, że diody ostrzowe, występujące w odbiornikach radiowych emitują światło widzialne. Pomysł produkcji diody elektroluminescencyjnej wszedł w życie dopiero w drugiej połowie XX wieku (1962 rok), w oparciu o formułę opracowaną przez amerykańskiego inżyniera Nicka Holonyaka Jr.

               Półprzewodnikowa dioda zbudowana jest warstwowo i składa się z warstwy „n”, posiadającej bardzo dużą liczbę elektronów, aktywnego obszaru złącza „p-n” i zamykającej warstwyp”. Po obu stronach diody znajdują się metalowe kontakty, których zadaniem jest dostarczenie prądu o odpowiednim ładunku: ujemnym do warstwy „n”, dodatnim do warstwy „p”.

               Podstawą działania  technologii LED jest zjawisko elektroluminescencji, które opiera się na świeceniu obiektów pod wpływem prądu elektrycznego stałego lub zmiennego w materiałach półprzewodnikowych. Kluczowym elementem w procesie działania diody jest zjawisko rekombinacji, czyli łączeniu się par cząsteczek posiadających przeciwny ładunek elektryczny. W dziedzinie fizyki wyróżnić możemy dwa typy mechanizmu rekombinacji, bezpośrednią i pośrednią.

               Rekombinacja bezpośrednia to zjawisko, które polega na przejściu elektronu z pasm przewodzących na inny, wolny stan znajdujący się na paśmie walencyjnym. Energia powstała w efekcie rekombinacji ma postać fotonu, czyli cząsteczki światła.

               Rekombinacja pośrednia natomiast polega również na przejściu elektronu z pasma przewodzącego na walencyjny z tym, że odbywa się ono w dwóch etapach. Elektron w trakcie przejścia przechodzi przez tzw. stany kwantowe, które wynikają z pauz energetycznych, które zachodzą w ramach tzw. sieci krystalicznej, którą określa specyficzny i symetryczny układ atomów i cząsteczek w ciele stałym. Po podłączeniu do diody prądu, następuje wspomniane zjawisko rekombinacji pośredniej, czyli nagłych przeskoków elektronu pomiędzy warstwami „n” i „p”. Podczas tych przeskoków powstaje energia o wartości emitowanego fotonu światła. W przypadku klasycznych źródeł światła m.in. lamp wyładowczych, środowiskiem emitującym światło są opary gazów np. sód lub brom. Natomiast w przypadku diod elektroluminescencyjnych, w zależności od materiału, z którego został zbudowany półprzewodnik, dioda może emitować światło o różnym zabarwieniu.

Technologia LED

Technologia LED wykorzystywana w półprzewodnikowych źródłach promieniowania emituje światło, bazujące na trzech podstawowych kolorach czerwonym , zielonym  i niebieskim (red, green, blue – tzw. oświetlenie RGB). Dzięki możliwości łączenia w dowolnych konfiguracjach podstawowych trzech kolorów możemy tworzyć światło barwy białej, co w praktyce umożliwia zastosowanie oświetlenia LED o bardzo szerokim zasięgu użytkowym.

               Żywotność lamp LED osiąga wartość blisko 50 000h, a zakres temperatury pracy pozwala na ich wykorzystanie w warunkach od -40 do +85 stopni.  Lampy Led są wykorzystywane do oświetlenia wewnętrznego (pomieszczeń) i zewnętrznego (jako iluminacja budynków i ogrodów).

               Decydując się na skorzystanie z technologii LED musimy zwrócić uwagę na ważne parametry techniczne, do których należą: 

  • współczynnik oddawania barw (CRI) – skala od 0 do 100, im bliżej 100 tym lepiej.
  • współczynnik mocy (PF) – im bliższy 1 tym lepiej.
  • skuteczność świetlna – dobre lampy posiadają ten współczynnik na poziomie ponad 100 lumenów z 1W.
  • temperatura barwowa – wyrażana w stopniach Kelvina, w tym przypadku decydują preferencje konsumenta co do barwy światła co do właściwego oświetlenia pomieszczeń, przedmiotów.

               Proste – proste, łatwe – łatwe, tanie – tanie, oszczędne – oszczędne, ekologiczne –

ekologiczne, żywotne – żywotne. Technologia LED to dzisiaj najlepsza oferta na rynku światła.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl